Praznovali smo 20 let naše univerze

Izbrano

V torek, 10. decembra 2024 smo se zbrali na čajanki da obeležimo 20 let delovanja univerze za 3. življenjsko obdobje v Škofji Loki, zadnjih 10 let kot Društvo U3.

Utrinki s proslave v dvorani Društva upokojencev Škofja Loka.

Borjana Koželj in župan Tine Radinja v pogovoru s prof. dr. Ano Krajnc

Nagovor župana

Vera Hartman je povedala par besed o nastanku univerze

Prof. dr. Ana Krajnc, predsednica Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje

Nagrajenke so: častna članica Borjana Koželj, plaketi sta dobili Dragica Kerec in Sabina Košir; dobitnice pisnih priznaj so Alma Vičar, Ela Dolinar, Jana bešter, Jana Štucin, Jasna Kejžar in Marija Furlan; pisni zahvali sta dobila Domen Kokelj in Stephen Mayland

Nevenka Mandić Orehek pri PowerPoint prezentaciji: 20 let naše univerze

Mavrica – pevska skupina Društva upokojencev Škofja Loka

Irina Guščina, mentorica v naši univerzi in zborovodkinja Mavrice

Country plesalke z mentorico Mileno Razinger

Udeleženci slikarskega krožka mentorice Agate Pavlovec razstavljajo v dvorani DU

V učilnici so razstavljni izdelki krožka gline (mentorica Mari Furlan), krožka klekljanje (mentorica Jana Bešter) in krožka kvačkanje (mentorica Jana Štucin)

Druženje ob čaju v galeriji Zlatin hodnik ob razstavi fotografskega krožka (mentor Sašo Kočevar)

17. september 2024, dan odprtih vrat Društva U3

Plakat z vabilom k vpisu

Borjana Koželj predstavlja nove društvene prostore in zgodovino

Borjana Koželj predstavlja nove prostore in 20-letno zgodovino Društva U3

Jasna Kejžar nam je predstavila zgodovino bivše vojašnice, kjer so sedaj naši prostori

K vpisu v krožke polstenje, slikanje na svili in tisk na tekstil nas je povabila Darja Rant

Dan odprtih vrat

V torek, 27. septembra se je na Dan odprtih vrat zbralo lepo število študentk in prisluhnilo predsednici Društva U3 Borjani Koželj ter prisotnim mentorjem.

Borjana Koželj predstavlja program izobraževanja in prisotne mentorje.

Mentorica Jasna Kejžar

Mentor Stephen Mayland

Mentorica Irina Guščina

 

Informacijska točka HALO 65+

 

Starejši, ki v aktivni dobi svojega življenja niso nujno potrebovali računalniških spretnosti, so se z veseljem vključevali v naše študijske krožke in usvojili osnovna znanja. Upokojenci, ki se zdaj vključujejo v univerzo, si želijo predvsem nadgraditi svoje že pridobljeno znanje. Način izobraževanja se spreminja in temu se prilagaja tudi naša univerza. Prizadevamo si za različne vsebine v živo v učilnici, vse pogosteje pa tudi na daljavo. To je čas digitalizacije. Novodobne tehnologije so za številne starejše pogosto nedostopne ali prezahtevne za uporabo. Res pa je, da je taka realnost in da brez tega znanja tudi starejši ne bodo mogli enakopravno funkcionirati v družbi. Je to diskriminacija najstarejših?

To so predvsem tisti starejši okoli osemdesetih in več let, ki nimajo računalnika, pametnega telefona in ne znanja, saj si ga ne želijo ali ne zmorejo pridobiti, kljub temu pa si želijo samostojnosti. Počutijo se zapostavljene, osamljene in imajo težave z zdravjem. Nemogoče in nesprejemljivo je siliti takega človeka v digitalizacijo, saj jih je strah, da ne bi česa pokvarili. Prikrajšani so za nekatere nujne storitve, zato potrebujejo pomoč mlajših, domačih, a ti si pogosto ne vzamejo dovolj časa, saj imajo veliko svojih bremen in skrbi. Na pomoč jim mora priskočiti družba. Znanje uporabe računalnika je neločljivi del zdajšnjega časa. Računalnik nas poveže z zdravnikom, ki se na telefonski klic ne odzove, poveže nas s sorodniki, prek te naprave lahko poiščemo novice, ki nas zanimajo, ali recept za novo jed. Tudi banke in pošta poslujejo elektronsko, srečamo se z različnimi e-vlogami na upravni enoti, uradih … Res pomembno je tudi to, da znanje uporabe spleta pospešuje miselno dejavnost, krepi samozavest. A tisti, ki tega ne zmorejo, se počutijo tretjerazredni, nemočni. Ker jim veliko področij ni dostopnih, so jim gotovo kršene tudi človekove pravice.

Vse več zdravstvenih, kulturnih, izobraževalnih in oskrbovalnih potreb lahko dosežemo samo prek modernih informacijskih sredstev.

Informacijska točka HALO 65+

Na Občini Škofja Loka so zaznali težave najranljivejših starejših občanov. Projekt pomoči starejšim je pridobilo Društvo U3 (Univerza za tretje življenjsko obdobje) Škofja Loka, tako da bo v prihodnje lahko zagotavljalo podporo starejšim pri nekaterih težavah v vsakdanjem življenju.

Združili smo moči in odprli Informacijsko točko HALO 65+. To je baza informacij za starejše, zbirka koristnih naslovov, nasvetov in povezav na brezplačni telefonski številki (080 22 61). Vključuje tudi povezavo z nekaterimi ponudniki storitev za starejše, svetovanje in različne druge informacije za starejše.

 

Zloženka:

Medgeneracijski projekt »ZLATI MOST«

 

Zavoda Tri, zavod za trajnostne skupnostne prakse (zavod-tri.org Grozd NVO Gorenjske ) je objavil razpis za NVO Gorenjske.

Cilj razpisa: S pozivom smo v gorenjskih nevladnih organizacijah želeli spodbuditi pridobivanje novih prostovoljk in prostovoljcev, prenos znanj med ljudmi in organizacijami, medgeneracijsko in vsebinsko raznoliko sodelovanje med nevladnimi organizacijami na Gorenjskem s poudarkom na izzivih dolgožive družbe. Projekti bodo potekali od aprila do sredine septembra 2021.

Društvo U3 je s partnerskim Zavodom KRES prijavilo

Projekt »ZLATI MOST«.

Projekt »ZLATI MOST« spodbuja medgeneracijsko sodelovanje, preprečevanje osamljenosti, spodbujanje ter prenos praktičnih veščin med generacijami ter pripravo novih mentorjev in programov za izvedbo delavnic in izobraževanj (oblikovanje gline/keramika, polstenje ter delo z otroki ter mladino), kvalitetno preživljanje prostega časa vseh generacij, usposabljanje novih prostovoljk in prostovoljcev. Projekt je usmerjen k spodbujanju »zlate vezi« medgeneracijskega
sodelovanja ter prevenciji pred digitalno zasvojenostjo otrok in mladine ter tesnem sodelovanju NVO.
Z izmenjavo izkušenj, spoznanj, druženjem skozi učenje, pomoč ene generacije drugi, ustvarjanjem, ohranjanjem in širitve socialne mreže, sprejetosti in medsebojne podpore prispevamo k temeljnimi vrednotami solidarnosti in spoštovanja.

Kdo bo projekt izvajal?

Izvajali ga bodo nosilci projekta Društvo U3 in partnerji Zavod KRES. Namen je usposabljanje novih prostovoljk in prostovoljcev, preprečevanje osamljenosti, prevencije pred digitalno zasvojenostjo, spodbujanja ter prenosa praktičnih veščin med generacijami ter prenos znanja dela z otroki in mladino, (oblikovanja gline/keramika ter delavnico suhega polstenja), kvalitetno preživljanje prostega časa vseh generacij.

Kdaj?

Delavnice bomo izvedli med majem in septembrom 2021. V maju bomo izvedli uvodno srečanje za nove prostovoljke in prostovoljce, predstavili termine in prenos pedagoških, rokodelskih, prostovoljskih veščin in spretnosti med generacijami. Predvideno na lokaciji Društva U3 in v prostorih Zavoda KRES. Rokodelske veščine in spretnosti bodo nove prostovoljke in prostovoljci predajali naprej.

Pričakovani rezultati

Bogata srečanja in izmenjave rokodelskih znanj se bodo nadaljevala na naših rednih srečanjih za katere smo predvideli več kot trideset pedagoških ur. Skupno bo vključenih 20 udeleženk in udeležencev in 6 do 10 novih prostovoljk ali prostovoljcev, ki bodo nosilci Programa ŽIVO – življenjskih veščin odraščanja. Skupne aktivnosti bomo zaključili z razstavo izdelkov in fotografijami ter poskrbeli za naše medgeneracijsko sodelovanje.